Kundaliní jóga

Kundaliní jóga podle Yogi Bhajana

Kundaliní jóga neboli Jóga vědomí, je 5000 let stará technologie, která byla předávána jako tajné učení z učitele na žáka. V roce 1969 byl Yogi Bhajan pověřen svým mistrem, aby rozšířil tyto znalosti na západní polokouli a dál. Kundaliní jóga pomocí specifických sestav asán (krijí), dechových cvičení (pránájámy), manter a meditací podporuje pozitivní přístup k životu, radost, aktivitu, kreativitu, fyzické i psychické zdraví organismu.

yogi_bhajan_cat

Hodina kundaliní jógy

Kundaliní jóga podle Yogi Bhajana je pravděpodobně tím nejvíce formalizovaným stylem jógy, který se v dnešní době učí. Během každé hodiny, kdekoliv po světě, můžete očekávat šest hlavních komponentů: 1) naladění se Adi mantrou, 2) pránájám nebo rozcvičku 3) kriju, 4) relaxaci, 5) meditaci a 6) uzavření písní – modlitbou „May the Long Time Sun Shine Upon You“.

Krije jsou kompletní sestavy cviků, které se přesně v tom sledu, jak nám je předal mistr Yogi Bhajan. Mohou to být jednoduché a krátké sekvence nebo mohou obsahovat výkonnostní a dokonce až namáhavé cviky cvičení a mocné dechové techniky jako jsou Ohnivý dech, které kladou tlak na nervový a endokrynní systém a tím je posilují, a které testují vůli praktikantů překročit hranice jejich ega.

Typická hodina má trvání od 60 do 90 minut: 5-10 minut na rozcvičku, 30-45 minut na kriju, 5-15 minut na relaxaci v leže, 11-31 minut meditace.

kacka_skupina.jpg

Meditace a pránájám

Kundaliní jóga podle Yogi Bhajana typicky zahrnuje pránájám a meditace. Pránájám může být mj. cokoliv od jednominutového dechu, ohnivého dechu, střídavé dýchání nosními dírkami, psí dech a sitali pranajám až po techniky s použitím zadržování dechu. Meditace často obsahují vedle mudry (pozice rukou) a ásany (pozice těla) také pohyb nebo mantru a obvykle také drishti (soustředění očí do určitého bodu). Mnoho krijí a meditací z Kundaliní jógy podle Yogi Bhajana zahrnují mantry a zpívání. Jedním z prvních příznaků probouzející se kundalini je nové uvědomění si moci našich slov. Začnete meditovat a tím rozvíjet vnitřní zvuky za použití mantry. Kundaliní jóga se často mylně považuje za Mantra jógu kvůli tomu, že často zahrnuje použití zvuku v krijích a meditacích. Použití mantry při cvičení Kundaliní jógy podle Yogi Bhajana je velmi efektivní v dosažení obzvláště dvou cílů cvičení – rozšíření vědomí a pozvednutí ducha. Mantra také pomáhá těm, kteří s meditováním začínají a ticho a absolutní klid jim připadají příliš náročné. V tomto směru je „pro začátečníky“ a může být využívána kýmkoliv k dosažení jasné mysli, vyváženosti a duševní rovnováhy. Kromě meditací s mantrou existuje řada meditací, které jsou tiché, a které se dělají v hluboce transformativním stavu klidu zvaném šúnja.

Čím je kundaliní jóga tak jedinečná

Svou účelností a účinností. Kundaliní jóga je rychlá. Protože je to systém vytvořený pro normální lidi, tak ke změnám, kterých chcete v životě dosáhnout, dojde mnohem rychleji s kundaliní jógou podle Yogi Bhajana než prostřednictvím jiných stylů jógy. Množství technik a meditací, kterými disponuje, je nezměrné, takže učitel může programy přizpůsobit tak, aby pomohly danému jedinci a jeho cílům. Je to bezpečná cesta, která stimuluje přirozené možnosti těla k tomu, aby se člověk stal zdravým, šťastným a harmonickým – na těle, mysli i duchu. Je to osvědčená cesta k sobě sama a k naší duši a pomáhá nám žít podle našeho nejvyššího poslání.

Programy pro léčbu závislostí a různých tělesných a duševních nemocí

Yogi Bhajan předal mnoho krijí, které pročistují játra, vracejí nervový system do rovnováhy a umožnují endokrinní soustavě správně vylučovat.

Hodina kundalini jógy je sestavena tak, aby pokryla tyto tři oblasti: tělesnou, duševní a duchovní.

Odkazy

Zde jsou odkazy na organizace, které používají Kundaliní jógu k léčení závislostí a různých tělesných a duševních nemocí:

Spolek 3HO.cz

3HO Česká republika je zapsaný spolek, jehož základními cíli jsou podpora, propagace, rozvoj a šíření kundaliní jógy podle odkazu Yogi Bhajana. Ve vztahu k certifikovaným učitelů a instruktorům Kundalini jógy plní sdružení funkci národní asociace NKYTA a ve své činnosti respektuje základní organizační principy IKYTA (International Kundalini Yoga Teacher Association), čímž zajišťuje  podmínky jejich profesionálního a odborného růstu. Webové stránky spolku: www.3HO.cz

Lektoři po celé ČR

Na stránkách spolku 3HO najdete také všechny certifikované lektory kundaliní jógy, kteří jsou po celé ČR, více ZDE.

 

 

Reklamy